YGS Biyoloji ATP (Adenozin Trifosfat) Konu Anlatımı

YGS Biyoloji ATP (Adenozin Trifosfat) Konu Anlatımı

YGS Sınavında Biyoloji Dersi gerek sayısal öğrenciler gerekte diğer alanlardan öğrenciler için Fen Sınavları içerisinde sözel anlatım kısmının yoğun oluşundan dolayı sayısal dersler arasında en çok sevilen bir derstir. Hocamız Biyolojinin YGS Biyoloji ATP (Adenozin Trifosfat) Konu Anlatımı Videosunda konuyu daha iyi kavramanız için YGS Biyoloji ATP (Adenozin Trifosfat) Konu Anlatımı konusunu temelden anlatarak YGS Biyoloji ATP (Adenozin Trifosfat) Konu Anlatımı ile ilgili sınavda karşınıza çıkabilecek önemli kısımları değinecektir.

Ek Kaynaklar:

YGS Biyoloji ATP (Adenozin Trifosfat) Konu Anlatımı çalıştıktan sonra YGS Biyoloji ana başlığa giderek ders notlarımızı, konu anlatımlı videoları, çözümlü ve çıkmış soruları inceleyerek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz. YGS Biyoloji ana başlığına gitmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

G: Adenozin Trifosfat (ATP)

Canlılarda hayatsal olaylar için gerekli olan enerji ATP enerjisidir. ATP yapısında bir adenin bazı 1 riboz şekeri, 3 fosfat molekülü ve 2 tane yüksek enerji kimyasal bağ vardır.

Canlı hücreye enerji gerektiğinde ATP + Su –> ADP + P + enerji, açığa çıkan enerji canlılardan tarafındankullanılır. ATP küçük bir molekül olmasına rağmen canlının enerji ihtiyaç karşılar. Oksijenli solunum, oksijensiz solunum , kemosentez ve fotosentez olayları ile üretilir. Hücre bölünmesi, enzim, protein, RNA sentezi, aktif taşıma, sinirsel iletim kasların kasılması, büyüme, gelişme, hareket gibi olaylarda ATP harcanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir